BlackWood

Objevili jsme kus pradávné historie, neobyčejný, vzácný a magický. Černé subfosilní dřevo, čekající na nás skryté pod zemským povrchem, je pozůstatkem pradávných lesů z období Holocénu před deseti tisíci lety.  Jeho výskyt v přírodě je zcela výjimečný a vznik naprosto specifický. Stromy, jež při povodních spadly do říčního koryta, následně zakryl nános sedimentů, chránící dřevo nedostatkem kyslíku, umožnily proniknout minerálům z proudících vod do svých buněk. Prvky vyskytující se ve vodě dávají dřevu škálu různých barev. V našem případě dochází k usazování krystalů křemene spolu s uhlíkem, což zapříčiňuje jeho černé zbarvení. 

Mendelova univerzita v Brně uskutečnila datování vzorků s následujícím výsledkem:

“Vzorky nebylo možné dendrochronologicky datovat. Jsou pravděpodobně z období, pro kterou nemáme referenční chronologii. Zkoušeli jsme i chronologii okolních států, ale žádná shoda. Je tam velké rozpětí od 1.200 let n.l. až po 6.000 let př. n. l."

 

 

Abychom poskytli co nejlepší služby, používáme technologie, jako jsou soubory cookie, k ukládání a nebo přístupu k informacím o zařízení. Souhlas s těmito technologiemi nám umožní zpracovávat osobní údaje. Své nastavení můžete spravovat.